Okudukça öğren, öğrendikçe konuş! Çünkü bilen konuşur...

AliExpress Üzerinden Nasıl Alışveriş Yapılır?

Bu yazıyı aslında çok daha önceden yazmayı istiyordum ama bir türlü fırsat bulamadım. Fakat bu gecikmenin iyi bir yanı, AliExpress üzerinden çok daha fazla alışveriş yapmam ve sistem hakkında daha fazla bilgi sahibi olmam oldu.

AliExpress üzerinden şimdiye kadar 100'den fazla ürün satın aldım ve bunların bir kaçında sorun yaşadım. Bu sorunları da dispute açarak çözdüm. (Yani ödememi geri alarak.) Şimdiye kadarki satın alımlarımdan yola çıkarak AliExpress üzerinden nasıl sipariş verebileceğinizi, verdiğiniz siparişlerde sorunlar yaşarsanız bunları nasıl çözebileceğinizi, siparişlerin tahminen ne zaman geleceğini ve siparişlerinizi nerelerden takip edebileceğinizi kısaca anlatmaya çalışacağım. (Dolar'ın bu denli arttığı günlerde ne AliExpress'i ne siparişi diyenler olabilir. Fakat unutmayalım ki ülke esnafımız kazıklamakta mastır yaptığı için AliExpress, Dolar'a rağmen hala en iyi seçenek.)

Konu aslında çok uzun uzun anlatılabilecek ve detayları olan bir konu olduğu için, soru cevap şeklinde devam edeceğim.

AliExpress'i kimdir? Nedir?

AliExpress, GittiGidiyor sistemi gibi kullanıcıların satış yapabildiği bir e-ticaret sitesidir. Satıcıların büyük bir çoğunluğu Çin'de olduğu için Çin malı gibi laflar da duyabilirsiniz. Evet, Çin malıdır.  Ama orjinal ürünlerinde satıldığını da söylemek lazım.

Bu siteye güvenebilir miyim?

Evet, AliExpress yaptığınız alışverişlerde havuz sistemi ile çalışır. Yani siz bir ürün satın aldığınızda paranız hesabınızdan çekilecek AliExpress'te bekletilir. Ürün elinize ulaştıktan sonra ürüne onay verirseniz paranız satıcıya aktarılır. Eğer aldığınız üründe beklediğinizden farklı bir ürün çıkarsa (ki bu başıma hiç gelmedi), arızalı veya istemediğiniz bir durumdaysa ürünü iptal edebiliyor veya değişim isteyebiliyorsunuz. (Bu durumla ilgili başıma şöyle bir şey geldi: Cep telefonum için bir lens satın almıştım. Bana gelen lens, parasını ödediğim lensten daha dandik bir lens idi. Satıcı ile iletişime geçtim ve ekstra bir ücret talep etmeden sipariş ettiğimden daha iyi bir lens gönderdi ve üstüne bir de özür diledi.) Ayrıca bu tarz sitelerde özellikle yurt dışı kaynaklı sitelerde en büyük sorunlardan biri de satıcılara olan güven. Bu durumu da ürün satın alacağınız satıcının "Feedback Skoru" ve "Pozitif Feedback" değerlerini inceleyerek çözümleyebilirsiniz. Ben genelde Feedback Skoru 1000 veya daha üzeri olan satıcılardan ve Pozitif Feedback değeri ise %95'in üzerinde olan satıcılardan ürün satın alıyorum.

AliExpress üzerinden istediğim her şeyi alabilir miyim?

Malesef hayır. AliExpress üzerinden getirilemeyen bazı ürünler mevcut. Bunların başında SIM kart takılabilen telefonlar, tabletler ve bilgisayarlar geliyor. Bu ürünleri kozmetik ürünleri, elektronik sigaralar, kesici ürünler ve tütün ürünleri takip ediyor. Ama şu noktaya değinmek istiyorum; getirilememesindeki kasıt ülkemize gelmemesi değil, gümrükte takılması. Gümrüğümüze kadar gelen ürünleri, satın alma fiyatının %20'si kadar vergi ödeyerek teslim alabiliyorsunuz.

AliExpress üzerinden aldığım ürünlerde ekstra vergi öder miyim?

Hayır, alışveriş esnasında bir vergi ödemiyorsunuz. Yaklaşık olarak 30 Euro'ya kadar yapacağınız alışverişler gümrükte sorun çıkartmıyor. Ama 30 Euro'dan daha yüksek alışverişlerinizde ürünü gümrükten alabilmek için az önce belirttiğimiz %20 oranındaki vergiyi ödemeniz gerekmektedir.

AliExpress'ten bir ürün satın alımı nasıl gerçekleşiyor?

Öncelikle her alışverişte yaptığımız gibi alacağımız ürünü seçiyor ve bir kaç soru önce söylediğimiz "Feedback Skoru", "Pozitif Feedback" ve o ürüne yapılan yorumlara, satın alan kullanıcıların verdiği puanlara bakıyoruz. Satıcımız ve ürünümüz bizi tatmin ettiyse ürünün ülkemize gönderilip gönderilmeyeceğini kontrol ediyoruz. Bunu ürünün sayfasındaki "Shipping" kısmına bakarak görebiliriz. Bu durumda da bir sıkıntı yoksa artık standart satın alma işlemlerimizi yapmak üzere ürünü sepetimize ekliyoruz.

Akabinde sistem bizden adres bilgilerimizi istiyor. Adres bilgilerinizi kesinlikle doğru ve Türkçe karakter kullanmadan yazın. Hatta benden size bir tavsiye; yazdığınız adresi Google Maps'te aratın ve doğruluğunu teyit edin. Adres bilgilerinizi girdiğiniz sayfayı biraz aşağı indirdiğinizde ürün hakkında bazı detaylar görebilirsiniz. Burada "Free Shipping" yazıyorsa ürünün ücretsiz olarak kargolanacağını anlayabilirsiniz. Birazcık daha aşağıya baktğımızda "Delivery Time" kısmı ürünün elimize ulaşması için satıcının belirttiği gün sayısını ifade ederken "Processing Time" ise satıcının ürünü en fazla aç gün içerisinde kargoya vereceğini belirtiyor. "Total" yazan kısımda ise cebimizden çıkacak toplam parayı görebiliriz. Eğer buraya kadar bir sıkıntı yoksa hemen alağıdaki "Place Order" butonuna basarak kredi kartı veya banka kartı bilgilerimizi gireceğiz. (Burada da dikkat etmeniz gereken tek şey, her ne kadar büyük ve güvenilir bir site de olsa sanal kart kullanmanız. Bunu şiddetle tavsiye ediyorum. Sadece bu site için değil, diğer tüm alışverişleriniz için sanal kart kullanın.)

Kart bilgilerimizi de girdikten sonra ücret otomatik olarak hesabımızdan çekilecektir. "Payment Successful" yazısını gördüysek artık siparişimiz için ücret alındı ve satıcıya bildirilmiştir. Şimdi hemen aşağıdaki "Processing Time" kısmına bakarak, siparişin kargo için en geç ne zaman hazırlanacağını görebilirsiniz. Tüm siparişlerinize daha sonradan bakmak isterseniz "My Orders" sayfanıza girebilir ve ürünün sipariş aktivitelerini takip edebilirsiniz. Burada göreceğiniz "Your Payment is Being Verified" yazısı sizi korkutmasın. Siparişi geçer geçmez baktıysanız bu yazıyı görmeniz çok normal. Siparişinizin henüz banka tarafından onaylanmadığını söylüyor. Genellikle 24 saat içinde banka ödemeye onay verir ve satıcı ürününüzü hazırlamaya başlar. Siparişinizin ne zaman hazırlanmaya başladığını ise yine "My Orders" sayfasından ürünün "Status" kısmına bakarak görebilirsiniz. Burada "The suplier is processing your order" yazısını gördüğünüzde bilin ki satıcı siparişimizi işleme aldı. Bu saatten sonra AliExpress'in satıcıya ürünü kargoya vermesi için tanıdığı süre içinde satıcının ürününüzü kargoya çıkartması gerekiyor. Eğer bu süre içerisinde ürününüz kargoya verilmezse siparişiniz iptal oluyor ve ücretiniz iade ediliyor. Ayrıca isterseniz de "Request Order Cancellation" butonuna basarak, siparişiniz kargoya verilmeden iptal edebilirsiniz.

Buraya kadar her şey tamam ise ve artık satıcı siparişinizi kargoya verdiyse sipariş sayfasında "The seller has shipped your order" yazacaktır. Yani satıcı siparişinizi sevk etti anlamına geliyor. Akıllardaki soru ise bu kargoyu nasıl takip edeceğimiz? "Tracking Number" yazan kısımda kargo takip numarasını bulabilirsiniz. Bu numara ile şu sayfalardan kargonuzu takip edebilirsiniz:

Siparişini elinize sağlıklı bir şekilde ulaştıysa "My Orders" sayfasına girip siparişiniz işaretleyip "Confirm Goods Received" butonuna basmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ödediğiniz ücret satıcıya aktarılmayacaktır.

AliExpress'ten satın aldığım ürün ne kadar sürede elime ulaşır?

Bu durum değişkenlik göstermekle birlikte bizzat en erken 7 günde en geç de 41 günde ürün teslim aldım. O yüzden telaşlanmadan AliExpress'in ürünün elinize ulaşması için tanıdığı sürenin dolmasını bekleyin.

Satın aldığım bazı ürünlerin takibini yapamıyorum?

1 Dolar gibi ufak meblalarda satıcılar ürünlerinizi takipsiz kargo ile gönderebiliyor. Bu tarz durumlarda malesef kargo takibi yapmak mümkün olmuyor.

Ürünü iade etmek, siparişi iptal etmek veya hatalı üründe para iadesi almak istiyorum!?

Bu tarz bir durumla karşı karşıyaysanız "Dispute" açarak paranızı geri almanız mümkün. "My Orders" sayfasındaki ilgili ürünün detaylarında yazan "Open Dispute" butonuna tıklayarak iptal sayfasına girmekle işe başlayabilirsiniz. Burada karşımıza bir takım sorular çıkacak. İlk olarak ürünün elimize ulaşıp ulaşmadığını soracaklar. Çünkü ulaşmadıysa ona göre farklı bir forma yönlendirileceksiniz. Sizden yönlendirildiğiniz sayfada ürünün çalışıp çalışmadığını, sahte olup olmadığını, paketlemede mi sıkıntı olduğunu, paketin içinin boş olup olmadığını veya ürünün yanlış kargo firmasıyla gönderilmiş olduğuna dair bir takım soru cevaplarla net bilgiler istenecek. Bu bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurduktan sonra ürün tutarının bir kısmının mı tamamının mı iade edileceğini seçiyorsunuz. Daha sonra ürünü geri göndermek isteyip istemediğimizi soracak AliExpress. Burada mutlaka "No" seçeneğini seçin. Aksi takdirde ürünü geri gönderirken kargo ücretini ödemek zorunda kalabilirsiniz. Ama satıcı ürünü illaki geri isterse kendisi ile anlaşarak kargo ücretini karşılamasını söylemelisiniz. Bu işlemlerden sonra yapmanız gereken tek şey "Submit" butonuna basarak beklemek. Şayet açtığınız "Dispute" ürünün satıcısı tarafından da onaylanırsa paranız bir kaç hafta içerisinde hesabınıza geri iade edilecektir. (Ben genellikle 3-4 gün içerisinde iade alıyordum.)

Yazının başında da dediğim gibi soru ve cevaplarla aklınıza takılabilecek bazı konulara değindim. Aslında birazcık detaya girdiğim zaman çok daha fazla uzayabilecek bir konu olduğundan olabildiğinde kısa tutmaya çalıştım. Eğer sizde AliExpress üzerinden alışveriş yapmayı düşünüyor veya yaptığınız alışverişlerde sorunlar yaşıyorsanız hemen aşağıdaki yorum bölümünü sorularınızı sorabilir ve size vereceğim cevaplardan diğer sorun yaşayan kişilerinde faydalanmasını sağlayabilirisniz.

Yorum Yap