Okudukça öğren, öğrendikçe konuş! Çünkü bilen konuşur...

Alışveriş Bağımlılığı Nasıl Anlaşılır?

Alışveriş yapmayı hepimiz severiz ancak bu durum bağımlılığa döndüğünde tehlike çanları çalıyor demektir. Peki siz alışveriş alışkanlığınızın hangi boyutta olduğunu biliyor musunuz?

Alışveriş bağımlısı olduğunuzu düşündünüz mü hiç? İşte alışveriş bağımlısı olup olmadığınızı anlamanızı sağlayacak belirtiler:

Hep aynı kıyafetleri alıyorsanız!

Alışveriş yaparken hep aynı model kıyafetlere takılıyor ve benzer parçaları sarın alıyorsanız alışveriş bağımlılığı size çok uzak değil. Sürekli aynı model kot pantolon ya da tişört alıyorsanız kendinizi hemen durdurun.

Bütçeniz zorlansa da alışveriş yapıyorsanız!

Borçlarınızdan ve faturalarınızdan önce alışveriş yapmak geliyorsa, yeni bir kıyafeti almayı ihtiyaçlarınızı karşılamaktan önemli görüyorsanız alışveriş bağımlısı olmaya başladınız demektir.

Aldığınız ürünleri değiştirmeyi unutuyorsanız!

Aldıktan sonra beğenmediğiniz ya da üzerinize küçük gelen bir giysiyi değiştirmek için üşeniyor ya da vakitsizlikten mi yakınıyorsunuz? İşin aslı bu giysileri sonra giyebileceğinizi düşünüyorsunuz. Alışveriş bağımlılığınızın en gizli ve sinsi yaklaşımı bu. Yapmanız gereken giymediğiniz giysilerinizi hemen değiştirin ya da bir arkadaşınıza verin.

Paylaşım yapmak için alışveriş yapıyorsanız!

Sosyal medyada her anımızı paylaşmazsak olmaz! İnsanların nereye gittiği, ne yediği ya da neler aldığı sosyal medya ile an be an karşımızda. Özellikle pahalı markalardan yapılan alışverişleri paylaşmadan duramıyoruz. Siz de takipçilerinize bu durumu kanıtlama amacına giriştiyseniz alışveriş bağımlıları arasında yerinizi aldınız demektir.

Hem pahalısını hem ucuzunu alıyorsanız!

Bir parçanın pahalı olanını aldıktan sonra taklitlerini de satın alıyorsanız alışveriş sorununuz olabilir. Pahalı olanı kullanmaktansa ucuz olanı eskitiyorsanız bunun altında da takıntı sorununuz yatıyor olabilir, bir uzmandan destek alın.

Sadece markayı sevdiğiniz için ürün alıyorsanız!

Takip ettiğiniz tasarımcı ve markaya bağlılığınız nedeniyle alışveriş yapıyorsanız bütçenizi zora sokmanız kaçınılmaz. Moda zevkinize uymayan ürünler alarak sadece israfta bulunmuş olursunuz.

İçinizde durduramadığınız bir alışveriş yapma duygusu varsa, gerekli gereksiz ne görürseniz alıyorsanız, paranızı boş yere harcadığınızı düşünmüyorsanız hemen profesyonel destek almalısınız. Alışveriş bağımlılığı sağlığınıza da zararlı!

Yazar Hakkında

Talha Yılmazer
Talha Yılmazer

Yorum Yap