Okudukça öğren, öğrendikçe konuş! Çünkü bilen konuşur...

Alışveriş Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dolabımda bir şey kalmadı ama alışverişe çıktığımda da alacak bir şey bulamıyorum, mu diyorsunuz? Cevabınız evetse doğru alışveriş yapmıyorsunuz demektir.

Doğru alışveriş yapmadığınızda da belki hiç giymeyeceğiniz kıyafetleri ve kullanmayacağınız eşyaları alıyorsunuz. Mutlu olmak için alışveriş yapayım derken mutsuz oluyorsunuz. Peki alışveriş yapmanın sırrı nedir?

İşte alışveriş yaparken dikkat edilmesi gerekenler:

  • Fiyat araştırması yapmadan ve ihtiyaç listenizi oluşturmadan alışverişe çıkmayın. Mağazada 100 TL olan bir ürün internette 80TL’ye karşınıza çıkabilir, unutmayın. Bu nedenle öncelikli olarak ucuz alışverişin yollarını öğrenin. Eğer alacağınız ürünün fiyatı farklı mağazada ya da internette indirimdeyse moraliniz bozulacaktır.
  • Kıyafet alırken mutlaka deneyin. Bunun için de alışverişe giderken giyip çıkarmaktan üşenmeyeceğiniz rahat giysiler giyin.
  • Alışveriş yaparken dikkat edilecekler arasında indirim var diye daha sonra kullanılmayacak ürünleri almamak da yer alıyor. Bu nedenle alışverişe çıkmadan önce almak istediğiniz ürünleri not alın.
  • Doğru alışveriş için sadece moda olan ürünleri almayın. Bir şeyi moda diye alırsanız sonradan onu giyme ihtimaliniz biraz düşük olur. Dolayısıyla “Bu kıyafeti en az 2 yıl giyer miyim?” diye kendinize sorun.
  • Moraliniz bozukken alışverişe çıkmayın. Mutsuzken alışveriş yaptığınızda daha çok para harcarsınız, unutmayın.
  • Uzmanlar aç karnına daha çok alışveriş yapıldığını söylüyor. Bu yüzden önerimiz; alışverişe çıkacağınız zaman mutlaka tok olun.
  • Eğer her zaman kullandığınız ürünlerde indirim varsa bu durum sizin için avantajlı olacaktır, alın.
  • Eğer yüksek fiyatlı ürün alacaksanız her zaman kullanacağınız ürünleri almalısınız. Örneğin; siyah bir mont ya da çanta, siyah şık bir elbise ve yine siyah bir ayakkabı her zaman kullanılır. Bu nedenle gönül rahatlığıyla alabilirsiniz.

Alışveriş yapmak aslında bir sanattır. Hangi mağazada hangi ürünü bulabileceğinizi, indirimleri takip ederek favori ürünlerinizi oldukça düşük fiyatlara almayı zamanla öğrenirsiniz. Alışveriş doğru yapıldığı zaman hem sizi hem de bütçenizi tatmin edici sonuçlar doğuracaktır.

Önerimiz ihtiyaçlarınızı listeleyerek ve gerçekten kullanacağınız ürünleri alarak alışverişinizi tamamlamanız. Aksi halde paranız boşa gidecek, unutmayın…

Yazar Hakkında

Talha Yılmazer
Talha Yılmazer

Yorum Yap