Okudukça öğren, öğrendikçe konuş! Çünkü bilen konuşur...

Berat Kandili'nde Nasıl İbadet Edilmeli? Hangi Dualar Okunmalı?

Berat Kandilinde yapılması gereken ibadetler, okunacak olan dualar sıkça aratılmaktadır. İşte Berat gecesinde yapılması gereken ibadet ve dualar.

Berat kelimesinin anlamı "kurtuluş ve temize" çıkmaktır. Berat gecesinde bol bol tevbe istiğfar edilmeli, kaza namazları kılınmalı, Allah'tan af dilenmelidir. Berat kandili gecesinde kılınması önerilen 100 rekatlık "hayır namazı" vardır. Bu namazı kılan kimse o yıl içinde vefat ederse, şehitlik mertebesine ulaşır. 

100 rekatlık Hayır Namazına Nasıl Niyet Edilir?

"Ya rabbi, niyet ettim rızâ-yı şerifin için namaza. Beni afv-ı ilâhîne, feyz-i ilâhîne mazhar eyle. Kasvet-i kalbden, dünya ve ahiret sıkıntılarından halas eyleyip, süedâ defterine kaydeyle."

Her rekatte Fatiha'dan sonra 10 İhlas-ı Şerif okunur. İki rekatte bir selam verilerek 100 rekata tamamlanır.

Namazdan sonra; Allâhü Teâlâ'nın "Hû" ism-i şerîfinin ebced hesabına göre değeri 11'dir. Resûlullâh Efendimiz'in isimlerinden "Tâhâ"nın ebced hesabıyla değeri 14 olduğu için aşağıdaki 11 şey 14 kere okunur. Bunlar:

 • İstiğfar
 • Salevat-ı Şerife (Allâhümme salli alâ seyyidinâ muhammedin ve alâ âli seyyidinâ muhammed) getirilir.
 • Fatiha-i Şerife okunur.
 • Ayet'ül-Kürsî okunur.
 • Tevbe Sûresinin son 2 ayeti besmele ile okunur.
 • 1 Yâsîn-i Şerîf. (Yâsîn-i Şerîf'te 7 zahiri, 7 batini "Mübîn" vardır. Böylece o da 14 olur.)
 • İhlas-ı Şerif okunur.
 • Felak Sûresi okunur.
 • Nâs Sûresi okunur.
 • 14 kere "Sübhânallâhi ve'l-hamdü lillâhi velâ ilâhe illallâhü vallâhü ekber. Velâ havle velâ kuvvete illâ billâhi'l-aliyyi'l-azîm." duası.
 • Salevat-ı Şerife 14 kere okunur ve dua edilir. (Allâhümme salli alâ seyyidinâ muhammedin ve alâ âli seyyidinâ muhammed)

Berat gecesi akşam namazı sonrasında 3 Yasin Suresi ve her Yasin sonunda Berat Duası okunmalıdır. İlk Yasin-i Şerif okunduktan sonra, Berat Duası'nın Allah'ın rızasınına erişmek ve said kul olmak niyeti ile okunması gerekir. İkinci kez okunurken hayırlı bir ömür niyeti ile okunması gerekir. Üçüncü kez okunurken kaza ve belalardan korunmak niyeti ile okunmalıdır. 

Berat Kandili Duası

Berat Kandili Duası'nın Anlamı

Rahmân ve Rahîm olan Allah’ın adıyla. Allah’ım, ey ihsân ve ikram sahibi olan ve kendisine ihsan edilemeyen, ey Celâl ve İkrâm Sahibi, ey lutfu ve ihsânı bol olan, Sen’den başka ilâh yok, sen kendisine ilticâ edenlerin yardımcısı, kendisine sığınanlara emân veren, korkanların kendisinde emniyete kavuştuğu yüce zât’sın. Allah’ım! Beni katında, Ümmü’l-Kitâb’da şakî/kötü veya mahrûm veya kovulmuş veya rızkı dar olarak yazdıysan, Allah’ım fazl u ihsânınla kötülüğümü, mahrûmiyetimi, kovulmamı ve rızkımın az olmasını sil, beni katında, Ümmü’l-Kitâb’da saîd/iyi, rızkı bol ve hayırlara muvaffak olan bir kulun olarak yaz. Şüphesiz Sen Rasûl’ünün lisânı üzere indirilen Kitâb’ında bir söz buyurdun ve Sen’in sözün haktır: «Allah dilediğini siler, (dilediğini de) sâbit bırakır. Ümmü’l-Kitâb (Ana Kitâb) O’nun yanındadır. İlâhî! En büyük tecellin ile «Her hikmetli işe kendisinde hükmedilen ve kesin karar verilen mübarek Şa’bân’ın yarısı gecesinde, bizden bildiğimiz, bilmediğimiz ve Sen’in bildiğin bütün belâları uzaklaştır. Şüphesiz Sen en yüce ve en keremlisin. Allah, Efendimiz Muhammed’e, âline ve ashâbına salât u selâm eylesin!

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed'in Berat Gecesi Duası

"Allah'ım! Azabından affına, gazabından rızana sığınıyorum, senden yine sana ilticâ ediyorum. Senin şanın yücedir. Sana yaptığım senayı, senin kendine yaptığın senaya denk bulmuyorum. Sana layık bir surette hamd etmekten acizim."

Yazar Hakkında

Talha Yılmazer
Talha Yılmazer

Yorum Yap