Okudukça öğren, öğrendikçe konuş! Çünkü bilen konuşur...

Fiziksel Aktiviteler Beyin Atrofisini (Küçülmesini) Engelliyor!

Beyin atrofisi, kişinin kendi yaşıtlarına oranla beyin ağırlığının ya da beyin boyutunun küçülmesi olarak tanımlanmaktadır.

Dr. Yian Gu önderliğinde ABD'nin Columbia Üniversitesi'nde yapılan çalışmalar sayesinde, yaş ortalamaları 75 olan 1550 kişinin MR'ları çekilerek inceleme altına alındı. Bu çalışma ile fiziksel aktivitenin yaşlanmış beynin küçülmesini önleyebileceği bildirilmiştir. 

Yaş ortalamaları 75 olan 1550 kişi ile yapılan bu çalışma sonucunda, kişilerin hiç birinde demansa rastlanmamış olup, 300 kişide başlangıç seviyesinde düşünme bozukluğu, %30'una yakınında Alzheimer riskini arttırdığı öngörülen APOE genine rastlandığı belirtilmiştir.

Bu çalışmada, haftada 2 saat ile 7 saat aralığında fiziksel aktivitede bulunan kişilerin beyinlerinin, aktivite yapmayan kişilere kıyasla daha büyük olduğu gözlenmiştir. Yapılan çalışmanın kişilerin, cinsiyet, yaş, eğitim ve APOE geninin durumu göz önüne alınarak yapıldığını bildiren yetkililer, aktif kişilerin beyin boyutunun ortalama 883 santimetreküp, hareketsiz kişilerin ise 871 santimetreküp olduğunu bildirmişlerdir.

Beyin boyutlarındaki 12 santimetreküplük farkın, beynin yaklaşık olarak 4 yaş daha yaşlı olması anlamına geldiğini söyleyen Dr. Yian Gu,  beyin küçülmesini engellemek için bol bol aktiviteler ve egzersizler yapılması gerektiğini söyledi.

Yazar Hakkında

Talha Yılmazer
Talha Yılmazer

Yorum Yap