Okudukça öğren, öğrendikçe konuş! Çünkü bilen konuşur...

Hashtag İşareti # Klavyede Nasıl Yapılır? Karakter Eşlem Tablosu Nedir?

Merhaba, bugünkü konumuz da hashtag işaretinin yapılışı ve karakter eşlem tablosunun nasıl kullanıldığı yönünde sizlere bilgiler vereceğiz.

Gündelik hayatımızda çok fazla vakit geçirdiğimiz Facebook, Twitter ve İnstagram üzerinde sıklıkla kullandığımız ve hashtag adını verdiğimiz işaret(sembol), klavye üzerinden nasıl yapılıyor? Karakter eşlem tablosundan hashtag işareti nasıl bulunuyor? Bunun gibi sorular sıklıkla sorulmakta ve cevabı araştırılmaktadır.

Hashtag işareti "#" simgesi kalvyede nasıl yapılır?

Sosyal ağlarda kullandığımız # yani hashtag işareti, klavye üzerinden "Alt Gr + 3" tuşlarına aynı anda basmamız ile oluşmaktadır. Klavyedeki "Alt" tuşu ile "Alt Gr" tuşunu karıştırmayınız.

Eğer bu tuş kombinasyonunu yaptığınız halde # karakterini göremiyorsanız, bu karakteri sistemden açmanız gerekmektedir. Bu durumda da hemen aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

Karakter Eşlem Tablosu Nedir? Nasıl Açılır?

Karakter eşlem tablosu, bilgisayar üzerinden ulaşabileceğimiz, matematiksel ifadelerin bulunduğu ve tüm harflerin farklı şekillerde bir arada olduğu bir tablodur. Karakter eşlem tablosu açmak için "Win + R" tuş kombinasyonunu yaparak açılan pencereye "charmap" yazarak ulaşabilirsiniz. Açılan bu tablodan # karakterini bulup, aktif edebilirsiniz.

Ayrıca tablo açıldıktan sonra yazı tipi şeklini değiştirebilir, yaklaşık 24 farklı dilde bu işaretleri istediğiniz şekilde değiştirebilirsiniz.

Yorum Yap