Okudukça öğren, öğrendikçe konuş! Çünkü bilen konuşur...

İşletim Sistemlerinde “32 bit/64 bit” Farkı Nedir?

Bir bilgisayar kullanıcısı için en önemli konulardan biri, kullandığı işletim sistemidir. Bu bağlamda işletim sisteminin sürümü ve özellikleri çok önemlidir. Peki kullandığımız işletim sistemlerinde 32 bit veya 64 bit farkı nedir? 

Bu farkın teknik özelliklerine girmeden önce şöyle özetleyebiliriz: “İki eliniz var ve 2 adette poşetiniz var. Bir elinizin taşıyabileceği poşet miktarı maksimum 1 adettir. Siz iki poşeti de bir elinize yüklerseniz, maksimum taşıyabileceği miktarı geçeceğinizden yine 1 adet taşımış olacaksınız. Fakat iki poşeti iki elinize böler ve iki elinizde de birer poşet olursa, o zaman toplamda 2 poşet taşımış olacaksınız.”

Şimdi bu örneğe bir de şu açıdan bakalım:

32 bit işletim sistemleri, 4 GB’a kadar RAM destekler. Eğer sizin bilgisayarınızda 8 GB’lık RAM varsa ve sisteminiz 32 bit ise, bu RAM miktarının sadece 4 GB’ını kullanabileceksiniz. Ayrıca 32 bit işletim sistemi yine 4 GB’lık RAM’in 2 GB’ını sistem için rezerve ettiğinden programlar için maksimum 2 GB’lık RAM kullanımı sağlamış olacaksınız. 4 veya daha üst RAM miktarına sahipseniz 64 bit işletim sistemi kullanmanız gerekmektedir.

64 bit işletim sistemlerinde tüm işaretçiler 8 bayt yerine 4 bayt’tır. Buda 32 bit işletim sistemlerine göre %30 daha fazla performans demek oluyor. 32 bit’e göre çok daha az enerji harcayan 64 bit sistemler, uzun veri adreslerine sahip oldukları için daha az enerji harcamasına rağmen çok daha fazla yoruluyor. Buda 64 bit sistemlerin dezavantajlarından biri.

Uzun lafın kısası, eğer 4 GB ve üstünde bir RAM kullanıyorsanız, 64 bit bir işletim sistemini tercih etmenizi öneririz.

Yazar Hakkında

Talha Yılmazer
Talha Yılmazer

Yapılmış Yorumlar (1)

sadık özdoğan
16 Nisan 2020, 11:22

çok kaliteli bir içerik hazırlamışsınız. çok teşekkür ederim. web siteme yapmış olduğunuz ziyaret beni çok memnun etti. başarılarınızın devamını dilerim.

https://sadikozdogan.com

Yorum Yap