Okudukça öğren, öğrendikçe konuş! Çünkü bilen konuşur...

İstanbul'da Ücretsiz Maske Dağıtımı İçin Önemli Karar!

Korona virüs ile mücadele kapsamında yapılacak olan maske dağıtımının daha önce e-Devlet üzerinden başvurularak yapılacağı duyurulmuştu. Gelen son dakika bilgisi ise maskelerin eczanelerden dağıtılacağı yönünde.

İstanbul Eczacı Odası yaptığı açıklamada, Sağlık Bakanlığı ile Türk Eczacıları Birliği'nin görüşmesi sonucunda, ücretsiz olarak adreslere gönderilmesi beklenen maskelerin, yeni karar ile eczanelerden temin edileceği belirtildi. Bu işlemin nasıl işleyeceği ile ilgilide bir açıklama yapıldı.

Yapılan açıklamada "Henüz maskeler eczanelere gelmedi. Vatandaşa SMS ile kod gönderilecek. Vatandaş cep telefonuna mesaj gelmeden eczanelere gitmemeli. O kodla maske alınabilecek." denildi.

Dağıtım Süreci Nasıl İşleyecek?

  • Sağlık Bakanlığı tarafından temin edilecek olan maskeler 3 ilaç dağıtımı yapan firmanın depolarına ulaştırılacak daha sonra dağıtıma başlanacak.
  • Eczaneler sadece bir depo üzerinden 500 adet (10 kutu) maske talebinde bulunması gerekmekte. Yapılan talepler bakanlık tarafından takip edilecek. 
  • Sokağa çıkma yasağı bulunan 20 yaş altı ve 65 yaş üstü vatandaşlara "10 gün için kişi başı 5 adet maske" verilecek.
  • Sağlık Bakanlığı tarafından vatandaşların cep telefonlarına gönderilecek olan 'kod' ile maske alınabilecek. Cep telefonuna gelen kodu eczacıya göstererek maske alınacak.
  • Uygulama eczanelere maske dağıtımları yapıldıktan sonra başlayacak.

Eğer cep telefonunuza Sağlık Bakanlığı tarafından kod bilgisi geldiyse, size en yakın eczaneden maskenizi alabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Talha Yılmazer
Talha Yılmazer

Yorum Yap