Okudukça öğren, öğrendikçe konuş! Çünkü bilen konuşur...

İzmit'teki İki Büyük Üretici Lastik Üretiminin %95'ine Ara Veriliyor

Koronavirüs salgını ile büyük bir zarara uğrayan Dünya ekonomisi, her geçen gün yeni bir sektörün virüsten etkilenmesi ile daha büyük bir çöküntüye uğruyor.

Daha önce pek çok otomotiv firmasının iş bırakması ile başlayan süreç, şimdi de lastik üretimine sıçradı.

İzmit'te bulunan iki büyük lastik üretici firma, üretime ara verme kararı aldı. Brisa, Pirelli ve Prometeon gibi şirketlerin üretim yaptığı farbrikalar üretime ara veriyor. Brisa'dan yapılan açıklamada, İzmit ve Aksaray Fabrikaları'nda üretime 15 gün ara verileceği duyuruldu. İzmit'te bulunan diğer bir üretici Pirelli ve onun lisanslı üreticisi Prometeon, 1-12 Nisan tarihlerinde üretime ara verileceğini duyurdu. Googyear ise henüz fabrikada üretime ara vermedi.

Pirelli Formula 1 İçin Lastik Üretiyor!

Ticari ve binek araçlar için lastik üreten Pirelli ve onun lisanslı ticari lastik üreticisi Prometeon, aynı zamanda Formula 1 araçları içinde üretim yapıyordu. 1-12 Nisan tarihleri arasında üretimi durdurma kararı alan Pirelli, Formula 1 içinde lastik üretimi yapamayacak.

İzmit'te bulunan fabrikalar günde 20 ila 24 bin arasında lastik üretimi gerçekleştiriyordu. Üretime ara veren Pirelli ve Brisa lastik sektörünü büyük ölçüde etkileyecek. Kentte bulunan diğer bir üretici firma Googyear ise günde 2.750 adet üretim yapmakta. 

Ancak, Googyear'ın İzmit tesisinde üretime ara vermediğini göz önüne alırsak, virüs salgını sebebi ile üretime ara verecek olan firmaların üretim raporlara bakılğında, lastik üretiminin yüzde 95 civarında duracağı tahmin edilmekte.

Yazar Hakkında

Talha Yılmazer
Talha Yılmazer

Yorum Yap