Okudukça öğren, öğrendikçe konuş! Çünkü bilen konuşur...

Laptop Kullananlar Dikkat! Trackpad Kapatma

Laptop kullanıcıları, bu haberimiz sizin için. Laptop kullananların çoğu harici bir fare kullanmayı tercih etmektedirler. Fare kullananlar gerek oyun oynarken gerek yazı yazarken yanlışla dokunmatik yüzeye yani touchpad'e dokunulacağından touchpad'i kapatmak isterler. Bu durumdan rahatsız olanlar için trackpad kapatma işlemini sizler için adım adım anlatıyoruz.

Pc üzerinde dahili touchpad'i klavye'den kapatmak mümkün olsada, Apple dizüstü bilgisayarlarında bu mümkün olmamakta. Fakat size güzel bir haberimiz var. 'Sistem Tercihleri' menüsü üzerinden Apple laptop sahipleri bu işlemi gerçekleştirebilirler.

TRACKPAD KAPATMA NASIL YAPILIR?

Apple dizüstü bilgisayar kullanıcıları, trackpad'i kapatmak için 3 adımlık bir işlem yapmanız gerekmekte. 

  1. Dock üzerinden veya Apple menüsünden 'Sistem Tercihleri' bölümüne tıklıyoruz ve aşağıda göründüğü gibi açılan sayfadan 'Erişilebilirlik'e tıklıyoruz.
  2. Açılan ekranda önce, sol tarafta bulunan 'Fara/İzle.Dörtgeni' kısmına tıklıyoruz. Daha sonra karşımıza çıkan yan ekrandan 'Fare veya kablosuz izleme dörtgeni varsa yerleşik izleme dörtgenini göz ardı et' satırına tik işareti ile onay veeriyoruz.
  3. Açtığımız 'Sistem Tercihleri' pencerisini kapatıyoruz ve işlemi sonlandırıyoruz. Bu işlemlerden sonra harici trackpad veya fare takılması durumunda dahili trackpad işleve geçmeyecektir.

Yazar Hakkında

Talha Yılmazer
Talha Yılmazer

Yorum Yap