Okudukça öğren, öğrendikçe konuş! Çünkü bilen konuşur...

MacOS'da Gizli Dosyalar Nasıl Gösterilir?

macOS işletim sistemi, gizli dosyaları göstermeme şeklinde tasarlanmıştır. Ancak sistem üzerinde dosya düzenlerken yada uygulama ile oluşturulmuş bir dosyanın içeriğine ulaşılmak istendiğinde, gizli dosyaların görünmsi gerekebilir.

macOS işletim sistemlerinde gizli olan dosyaları görünür hale getirmek için 2 yöntemden bahsedilmektedir. Bunların birincisi Terminal Komutu, ikincisi Klavye Tuş Kombinasyonu'dur.

Terminal Komutu İle Gizli Dosya Göstermek

İlk olarak uygulamalar altında bulunan 'İzlenceler' içinde yer alan Terminal uygulmasını açın. (Terminal kısmını bulamıyorsanız Cmd + Boşluk tuşuna bastıktan sonra Spotlight Araması'na "Terminal" yazarak enter tuşuna basın.)

macOS üzerinde gizli dosyaları görmek için aşağıda bulunan komutu terminal üzerinden çalıştırın.

defaults write com.apple.finder AppleShowAllFiles TRUE; killall Finder

İşlemleriniz bittikten sonra macOS gizli dosyalarını tekrar gizlemek istediğinizde aşağıdaki komutu terminal üzerinden çalıştırın.

defaults write com.apple.finder AppleShowAllFiles FALSE; killall Finder

Tuş Kombinasyonu İle Gizli Dosya Gösterme

İlk olarak klasörleri veya gizli dosyaları, görüntülmek istediğiniz içeriği 'Finder' penceresinden açın. Daha sonra klavye üzerinden aşağıdaki komutları aynı anda uygulayın. (cmd + shift + nokta)

⌘ + ⇧ + .

Bu işlemi yaptıktan sonra gizli dosya ve klasörler görünebilir hale gelecektir. Eğer dosya ve klasörleri tekrar gizlemek istiyorsanız, aynı tuş kombinasyonunu kullanarak gizleme işlemini yapabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Talha Yılmazer
Talha Yılmazer

Yorum Yap