Okudukça öğren, öğrendikçe konuş! Çünkü bilen konuşur...

Prostat Büyümesi Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Penis ve mesane arasında bulunan, hemen hemen ceviz büyüklüğünde olabilen bezeye prostat denir. Erkeklerde spermin belli başlı bileşenlerini üretmekte olan prostat, bazı erkeklerde tehlikeli olabilecek seviyede büyüyerek kişiye zorlu bir süreç yaşatır ve bu süreç prostat kanserine kadar gidebilir.

50 yaş ve üzeri erkekler için önemli bir sağlık sorunu olan prostat büyümesi, iyi huylu prostat veya tıp dalındaki adı ile benign prostat hipertofisi olarak bilinir. Prostat büyümesinde ki en önemli belirtilerden birisi, idrar yaparken zorlanmadır. Bu şikayet her erkekte olabilir fakat herkeste prostat büyümesi olduğu anlamına gelmez. Kesin olmamakla birlikte genelde 50'li yaşlar ve daha sonralarında görülmektedir.

Prostat Büyümesi Neden Olur?

Birçok sebebe bağlı olarak prostat hacminde oluşan bir artış, prostat büyümesi olarak isimlendirilir. Çoğu erkekte yaşa bağlı olarak büyüme gerçekleşebilir. Bu büyüme iyi huylu prostat büyümesi olarak bilinir.

Prostatın iç bölgesi yani prostat çekirdeğinde ortaya çıkan farklı hacimlerdeki iyi huylu adenomlar, prostat hacmindeki büyüklüğe sebep olmaktadır. Bu nodüller üretra ve mesaneye zaman geçtikçe baskı uygulayarak, boşaltma fonksiyonları ve idrar tutma gibi sorunlara sebep olmaktadır. Nodülerde ortaya çıkan bu değişimin nedeni, yaşlanan erkeklerde boy gösteren hormonsal bozuklukların olduğu düşünülmektedir.

Benign prostat büyümesi (iyi huylu) 40 yaş altı erkeklerde nadiren de olsa görülebilmektedir. Fakat yaşı 50 ila 60 arasında olan 100 erkeğin 20'si bu durumla karşılaşmaktadır.

Prostat Büyümesi'nin Belirtileri Nelerdir?

Büyüme derecesine göre değişiklik gösteren prostat büyümesi belirtileri, 50'li yaşlardan sonra başlar ve yaş ilerledikçe artarak devam eder. Bu belirtiler, mesane ve üretranın prostat tarafından sıkıştırılmasının bir sonucu olarak ortaya çıkar. Prostat büyümesinin en yaygın belirtileri şunlardır:

  • Sürekli olarak idrara çıkma ihtiyacı
  • Mesanede idrar kaldığını hissetmek
  • İdrar çıkışının geç başlaması
  • Sürekli olarak idrar yolu enfeksiyonu
  • Mesanede taş oluşması
  • Gün içinde ve geceleri sürekli olarak idrara çıkmak
  • İdrar yaptıktan sonra hala damlama olması

Hastaların bazıları semptomlara uyum sağlayarak bu belirtileri kontrol altına alabilirler.Bazı zamanlarda ortaya çıkan bu semptomlar geçici olarak düzelebilir. Bununla beraber idrara çıkma isteği ile beraber semptomlar hastanın hayat kalitesinide ciddi anlamda etkiler. Büyümüş olan prostat çoğunlukla zararsız olsa bile, belirtileri oldukça rahatsız edici şekilde olabilir. Prostat büyüklüğü ve şikayetlerin şiddeti her zaman doğrudan bağlantılı olmayabilir. Prostatı büyük ölçüde genişlemiş olan bazı hastalar, az sayıda şikayette bulunabilmektedir. 

Yazar Hakkında

Talha Yılmazer
Talha Yılmazer

Yorum Yap