Okudukça öğren, öğrendikçe konuş! Çünkü bilen konuşur...

Restoran Yönetiminin Püf Noktaları

İşletmelerin başarıya ulaşabilmeleri açısından iyi bir işletme yönetimi stratejisine ihtiyaç vardır. İşletme yönetimine gereksinim duyulan alanlardan biri olan restoranlar da bazı noktalara dikkat edilerek verimliliği artırmak mümkündür.

Restoran yönetiminde göz önünde bulundurulması gereken hususlar şu şekilde sıralanabilir:

  • Doğru Envanter Yönetimi: Restoranlar, ürün çeşitliliğinin yüksek olduğu işletmelerdir. Bu geniş ürün yelpazesi içerisinde, menülerde bulunan ve müşterilerin talep edecekleri her ürünün bulundurulması önem arz etmektedir. Bunun yanında aynı üründen çok sayıda depolamak, satın alma ve depolama maliyetlerinin artmasına yol açmaktadır. Bu yüzden eksiklik oluşmayacak kadar fazla, fazlalık oluşmayacak kadar dengeli stok yapılmalıdır.
  • Müşterilerin Tanınması: Bir restoranda pazarlama faaliyetlerinin daha etkili yapılabilmesi adına müşteri kitlesinin iyi tanınması gereklidir. Ancak bu tanıma, geleneksel esnaf lokantalarında olduğu gibi ismen bir tanımadan ziyade; sosyo ekonomik düzeyinin, tüketim alışkanlıklarının, yaşının ve daha farklı özelliklerinin bilinmesi anlamına gelmektedir. Restoran yönetim yazılımı ürünleri, müşterileri tanımlamak adına önemli fırsatlar sunmaktadır.
  • Doğru Fiyatlandırma: İyi bir restoran yönetiminin ayaklarından biri de fiyatlandırmanın doğru yapılmasıdır. Bunun için maliyetlerin doğru belirlenmiş olması ve hem müşteriyi hem de restoranı mağdur etmeyecek fiyatların saptanması gereklidir. Maliyet hesaplaması yapılırken, yalnızca sunulan ürünlerin maliyeti değil; bilumum işletme maliyetleri de dikkate alınmalıdır.

SimpraPOS Pos Sistemleri

Başarılı bir restoran yönetimi için restoran yönetim yazılımı ürünlerinin rolü büyüktür. Simpra POS yönetim yazılımı, sunmuş olduğu avantajlar nedeni ile günümüzde çok sayıda restoran tarafından tercih edilmektedir. Yukarıda sıralanan doğru envanter yönetimi, müşteri kitlesinin tanımlanması ve doğru fiyatlandırma gibi gereksinimlerin yanı sıra, iş verilerinin mobil uygulama üzerinden takip edilmesini mümkün kılan mobil raporlama olanağı da söz konusudur. SimpraPOS restoran yönetim yazılımı üçüncü taraflar ve farklı uygulamalar ile de başarılı bir şekilde entegre edilebilir niteliktedir. Bu uygulama iOS, Android, Windows ve Linux işletim sistemlerinin tamamıyla uyumludur. Sistem gereksinimleri çok yüksek olmayan ve kullanımı da son derece kolay olan SimpraPOS sayesinde restoran yönetim işlemi farklı bir boyut kazanmaktadır. Üstelik bu yazılımı internet bağlantısının olmadığı durumlarda çevrimdışı kullanabilmek de mümkündür.

Yazar Hakkında

Sinan Yorulmaz
Sinan Yorulmaz

Yorum Yap