Okudukça öğren, öğrendikçe konuş! Çünkü bilen konuşur...

Saatler İleri Alındı Mı? Türkiye'de Saat Kaç?

Dünya üzerinde birçok ülke yaz saati uygulamasına geçti. Fakat Türkiye sabit saat uygulamasına geçtiği için saatlerde bir değişiklik olmadı.

Ülkemizde kullanılan bazı teknolojik saatler ve cep telefonları "akıllı oldukları" için saatleri ileri alınca Türkiye'de ortalık karıştı. Vatandaşlar saatlerdeki farklılığı görünce "saat kaç" sorusunun cevabını aramaya başladı. Telefon ve saatler kendilerini yaz saati uygulamasına göre ayarlayınca, ülke genelinde saatin kaç olduğu araştırılmaya başlandı.

Dünya genelinde birçok ülke 28 Mart Cumartesi gününü 29 Mart Pazar gününe bağlayan gece, yaz saati uygulamasına geçiş yaparak, saatleri bir saat ileri aldılar. Durum böyle olunca kullandığımız "akıllı telefon" ve "akıllı saatler" ülkemize ayak uyduramadı ve kendilerini 1 saat ileri aldılar. Bu garipliği farkeden vatandaşlarımız, "saatler ileriye mi alındı", "saatler geriye mi alındı" ve "saat şuan kaç" gibi soruları internet üzerinden ve sosyal platformlardan sormaya başladı.

Aslında yaşanan bu duruma yabancı değiliz; neden mi? 

Çünkü her yıl elektronik aletler saat uygulaması dönemlerinde saatlerini ya 1 saat ileri ya da 1 saat geri alarak yılda 2 defa bu karmaşayı bizlere yaşatıyorlar. Akıllı telefonlar acaba ne zaman bizim sabit saat uygulamamıza ayak uydurucak bizlerde bilmiyoruz. Umarız bir sonraki saat uygulaması zamanında da aynı kargaşayı yaşamadan günümüze devam ederiz.

Peki böyle bir durum olduğunda ne yapmalıyız? İşte cevabı:

Ülkemizde saatler geri alınmadı. Önümüzdeki zamanlarda böyle bir sorun yaşanması halinde, internet üzerinden araştırma yaparak, TRT resmi internet sitesine girerek veya duvar saati ve "akılsız kol saatine" bakarak saatin kaç olduğunu anlayabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Talha Yılmazer
Talha Yılmazer

Yorum Yap