Okudukça öğren, öğrendikçe konuş! Çünkü bilen konuşur...

Salgın Nedeni İle İngiltere'deki Otomotiv Üretimi %15 Azalacak

Dünya genelinde etkisini hızla arttıran ve pek çok firmanın üretime ara vermesine sebep olan korona virüsü (COVID19), İngiltere'deki otomotiv üretimini de etkiledi. Birleşik Krallık Motor Üreticileri Derneği, otomotiv sektörünün yıl sonuna kadar olan kaybının yüzde 15'i bulmasını bekliyor. Virüs nedeni ile fabrikaların kapalı kalma süresi artar ise bu oran daha da yükselecek.

Avrupa başta olmak üzere Dünya genelinde birçok sektöre virüs nedeni ile ara verilmiş durumda. Verilen bu ara, pek çok sektörün yıl sonu hedeflerini yeniden gözden geçirmesine sebep oluyor.

Birleşik Krallık Motor Üreticileri ve Tüccarları Derneği'nden de virüs sebebi ile üretime ara verilmesi hakkında bir açıklama yapıldı. Açıklamada İngiliz otomotiv sanayisinin 2020 yılında toplam üretiminin yüzde 15 kadar az olacağı belirtildi.

Virüsün ülkeden ne zaman temizleneceği ve sosyal yaşamın ne zaman normale döneceğide, otomotiv üretimindeki zararı büyük ölçüde belirlemiş olacak. İngiltere otomotiv sektöründe bu yıl 1.27 milyon araç üretilmesi planlanıyordu. Fakat şuan oluşan ortam ile birlikte bu hedef 1 milyon araca kadar inmiş durumda. Daha önce Brexit sürecinde yara alan Birleşik Krallık, otomotiv sektöründe de bir yara almış olacak.

Ülkede Jaguar, Land Rover, McLaren, Aston Martin ve Toyota gibi markaların fabrikaları bulunmakta. Bu markalar İngiltere'deki salgın sebebi ile maske üretimi ve solunum cihazları gibi medikal malzemelerin üretimini yaparak salgın ile mücadelede İngiltere'ye destek oluyorlar.

Yazar Hakkında

Talha Yılmazer
Talha Yılmazer

Yorum Yap