Okudukça öğren, öğrendikçe konuş! Çünkü bilen konuşur...

Seyahat Edecek Olanlar Dikkat; İzin Belgesi e-Devlet'te!

Koronavirüs'ün ülkemizde görüldüğü ilk günden itibaren, alınan tedbirler ve önlemler her geçen gün daha kapsamlı hale geliyor. Son olarak tüm kara ve hava yolu ile seyahatlerine de geniş kapsamlı engellemeler getirilmişti.

Virüsün yayılma hızı ile beraber önlemlerde hızlı bir şekilde arttırılmaya devam ediyor. Sosyal hayata getirilen birçok kısıtlamadan sonra, seyahat edecekler içinde bir kısıtlama getirilerek önlemler daha fazla arttırıldı. İçişleri Bakanlığı, otobüs seferlerini valilik iznine bağladı ve şehirlerarası taşımacılığıda kısıtlama gelmiş oldu. Artık kara veya havayolu ile şehirlerarası ulaşım yapmak isteyen vatandaşlarımız, valilikten özel izin belgesi almaları şartı ile yolculuk yapabilecekler. 

İzin Belgesi Başvurusunda Yeni Gelişme

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi, twitter hesabından önemli bir açıklama yaparak izin belgesi almak isteyen vatandaşlarımız için önemli bir kolaylık sağlandığını açıkladı. Yapılan açıklamada "Seyahat İzin Belgesi"nin artık e-Devlet üzerinden alınabileceği belirtildi. Alınan bu karar, izin belgesi almak için kaymakamlıklara gitmek zorunda kalan vatandaşlarımız adına büyük bir kolaylık oldu. 

Kamu Hizmeti Yürütenler Veya Doktor Kararıyla Sevk Alanlar

"Seyahat İzin Belgesi" alabilecek vatandaşlar içinde belli şartlar mevcut. Bunlar, 'birinci derece yakını vefat eden, ağır hastalığı olanlar, tedavi gereksinimleri sebebiyle doktor kararıyla sevk edilenler ve son beş gün içinde geldiği yerde kalacak yeri bulunmayanlar' şartları ile karar alınmış oldu.

E-Devlet'ten Nasıl Başvurulur?

  1. E-Devlet Kapısı ile başvurunuzu yapın.
  2. Yapılan başvuru Seyahat İzin Kuruluna iletilerek, Kurul tarafından değerlendirmeye alınacak.
  3. Seyahat İzin Kurulu, yapılan değerlendirme sonrası başvuru sahiplerine " Kabul edilmiş" veya "Kabul edilmemiştir" şeklinde SMS üzerinden bilgilendirilecektir.
  4. Başvuruları kabul edilen vatandaşlar, havaalanları veya otogarlarda oluşturulan "Başvuru Masalarından T.C. Kimlik Numarası" ile doğrulamaları sağlandıktan sonra kabul edilecektir.

Başvuru süresince takıldığınız noktalarda hemen aşağıdaki yorum kısmını kullanarak bizden destek alabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Talha Yılmazer
Talha Yılmazer

Yorum Yap