Okudukça öğren, öğrendikçe konuş! Çünkü bilen konuşur...

Teknolojinin Çocuklar Üzerindeki Etkileri

Dünya üzerindeki etkisini her geçen gün daha da fazla arttıran teknoloji ve bu teknolojiden doğan teknolojik ürünler, herkes gibi bizimde olmazsa olmazımız haline geldi. Gündelik hayatımızda yetişkinler olarak telefon ve bilgisayarı daha fazla kullansak da, çocukların teknolojik aletlere olan ilgisi de azımsanmayacak kadar fazla.

Türkiye'de yapılan bir istatisliğe göre, ülkemizde bilgisayar kullanım yaş ortalaması 8'e kadar düştü. Çocukların cep telefonu kullanım yaşı ortalama 10 iken, her 10 çocuğun 9'unun televizyon bağımlısı olduğu belirtildi. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)'nun yaptığı çalışmada, Türkiye genelinde yaşları 6 ila 15 arasında olan çocukların %60,5'inin bilgisayar, %50,8'inin internet ve %24,3'ünün de cep telefonu kullandığı ortaya çıkmıştır. Yapılan bu çalışmanın istatistlikleri şu şekilde:

6-15 yaş arası çocukların internet kullanma amacı şu şekilde sıralanmıştır:

  • %84,8 ile ödev yapmak 
  • %79,5 ileoyun oynamak 
  • %56,7 ile bilgi aramak 
  • %53,5 ile sosyal medya kullanım amacı ile internet kullanmaktadır.

6-15 yaş grubu çocukların cep telefonu kullanma amacı ise şu şekildedir:

  • %92,8 ile konuşma yapamak
  • %66,8 ile oyun oynamak
  • %65,4 ile mesajlaşma
  • %30,7 ile internette gezinmek yer almaktadır.

Çocukların Teknoloji Bağımlılık Yaşı Her Geçen Gün Düşüyor!

Çocukların teknoloji ile haşır neşir olma yaşı gün geçtikçe düşüyor. Yurt dışında teknoloji bağımlılığı yüzünden bazı kliniklerde özel bölümler açılmış durumda. Ülkemizde olduğu gibi Dünyada da çocukların teknoloji bağımlılığı büyük bir sorun haline gelmiştir. Teknolojinin hergün gelişmesi hayatımıza büyük kolaylıklar katsada, kullandığımız elektronik cihazlar elektromanyetik alanlar yaratarak insan sağlığını olumsuz yönde etkiliyor.

Yetişkinler üzerindeki olumsuz etkisi artarak devam eden teknoloji cihazları, çocuklar için çok daha büyük sorunlar doğuruyor. Cep telefonu, bilgisayar gibi cihazların çocuklar üzerinde olan olumsuz etkisi, normal bir yetişkine göre10 kat daha fazla. Diğer bir nokta ise teknolojik ürünler 15-20 senedir hayatımızda ve biz teknolojik ürünlerin zararları ile daha yeni yeni karşılaşıyoruz. Oysaki çocuklar daha ömürlerinin başındayken teknolojik aletler ile iç içe olduklarından, bu zararı bütün ömürleri boyunca beraberlerinde taşımış olacaklar. Buda demek oluyor ki; ilerleyen yaşlarında çocuklar, şuan yetişkin insanların yaşadığı sağlık problerini, sonraki yaşlarında daha sık ve daha çok yaşayacaklar.

Yazar Hakkında

Talha Yılmazer
Talha Yılmazer

Yorum Yap