Okudukça öğren, öğrendikçe konuş! Çünkü bilen konuşur...

Torrent Kurulumu ve İndirme İşlemi Nasıl Yapılır?

Torrent, internet üzerinden program, oyun, film vb. şeyleri indirmek için gereken tüm bilgileri içerisinde bulunduran bir dosyadır. Torrent içerisinde dosyalar, dosyaların boyutları ve nereden indirilebileceği gibi bilgiler mevcuttur.

Torrent dosya ve içeriklerine arama motorları sayesinde kolaylıkla ulaşabilmek mümkündür.

Torrent'in detaylı kullanımını ve indirme işlemlerinin nasıl yapıldığını sizlere adım adım anlatacağız. Bu adımları doğru bir şekilde gerçekleştirdiğinizde artık torrent'i rahatlıkla kullanabileceksiniz.

1- Torrent İstemci Programı Yükleme

Günümüzde torrent'in en yaygın programı utorrent'dir. Kaynakları açık olduğundan dolayı güvenilirdir. Torrent de indirme esnasında indirilen içeriğe göz atabilirsiniz. Bu özellikte örneğin bir film indiriyorsunuz, film indirme işlemi 15-20 MB'lık boyuta geldikten sonra inen kısmı izleyebilirsiniz. Bu özellik ile beğenmediğiniz filmlerin indirme işlemini iptal edebilirsiniz. Torrent'i buraya tıklayarak indirebilirsiniz. İndirme işlemi bittikten sonra bilgisayarımızı torrent'i kuralım.

2- Torrent Tracker Siteleri Bulma

Torrent tracker siteleri, yasal değildir. Bu yüzden siteler sürekli denetim altında tutulmaktadırlar. Bu sitelerden en iyisi uluslararası olan sitelerdir. Yani yabancı torrent siteleridir. Bu sitelerde Türkçe içerikler bulunmamaktadır fakat en popüler film, oyun, program gibi şeylere rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

3- İndirilmek İstenen İçeriği Bulmak

Torrent sitelerinin arama kısmı farklı olabilmektedir. Birçok sitede,  indirmek istediğiniz bir içeriği yazdığınızda sağ tarafta indirme sayısı karşımıza çıkacaktır. Bu kısımda en az indirmeye sahip olanı indirirseniz sizin için daha iyi oalcaktır. 

Eğer bir film indirecekseniz, torrentte film içerisinden görüntüler bulabilir ve izleyebilirsiniz. Ayrıca filmlerin kaliteside oldukça önemlidir. Ayrıca torrent film indirme de birçok farklı görüntü kalitesinde video standartları bulabilirsiniz.

4- Dosya ya da Magnet İndirme

Torrent dosyaları 2 farklı şekilde indirilebilmektedir. Bunlardan bir tanesi direk indirme diğeri ise magnet olarak indirmedir. Direk indirme işleminde torrent dosyasını direk indirirsiniz. Magnet olarak indirmede ise bilgisayarınıza bir torrent dosyası inmemektedir. Magnet indirme yöntemi daha güvenilirdir. Aşağıdaki resimde mıknatıs şeklinde olan görsele tıklayarak magnet indirme işlemi yapılabilir.

5- Torrent Dosyasını uTorrent'e Yüklemek

Önceki adımda bulmuş olduğumuz magnet dosyasına tıklayarak açalım. Program direk uTorrent'te açılacaktır. Eğer açılmazsa 1 sefere mahsus uTorrentle açmasını sağlayın. Eğer bu işlemi yapamadıysanız, torrent dosyasını direk olarak indirin. Bu işlemlerden sonra uTorrent'e tıklayın ve işleme başlayın.

Artık torrent'i kullanabilir ve torrentten uygulama indirme işlemlerini rahatlıkla yapabilirsiniz. En iyi ve en güncel torrent siteleri için "Güncel Torrent Siteleri" yazımızı okuyun...

Yazar Hakkında

Talha Yılmazer
Talha Yılmazer

Yorum Yap