Okudukça öğren, öğrendikçe konuş! Çünkü bilen konuşur...

Virüsün Volkswagen'e Haftalık Maliyeti 2 Milyar Euro

Koronavirüs (COVID19) salgını nedeniyle Dünya üzerindeki üretici firmalar üretimlerine ara vermek zorunda kaldı. Üretime ara vermek zorunda kalan otomotiv üreticileride ortaya çıkan tablodan memnun olmadıklarını, bu süreçte işten çıkarma gibi durumların yaşanabileceğini belirtiyorlar.

Virüs nedeni ile ağırlaşan bilanço en çok otomotiv sektörünü etkiliyor diye biliriz. Büyük markalar fabrikalarında ki çalışmalarını durdurmak zorunda kaldı ve büyük zarar ettiler. Volkswagen CEO'su Herbert Diess, yaptığı açıklamada; Koronavirüs nedeni ile üretimi durdurmanın haftalık maliyetinin 2 Milyar Euro (2.2 Milyar Dolar) olduğunu açıkladı. Salgın bilançosunun hergeçen gün artması ve salgının önüne geçilememesinin kendilerine ve çalışanlara daha fazla zararlar verebileceğini belirten VW CEO'su, durumun devam etmesi halinde işten çıkarmalar yapmak zorunda olabileceklerini belirtti.

Bir televizyon programına açıklamalarda bulunan VW CEOSU, Çin'nin dışında hiç bir ülkeye satış yapamadıklarını söylerken, çalışanlarını tehlikeye atmadan üretim yapmanın yollarını aradıklarını belirtti.

671 bin çalışanı bulunan Volkswagen'den yapılan açıklamada, Kore, Çin ya da virüsü atlatan diğer ülkeler gibi virüs kısa bir süre içinde  kontrol altına alınabilir ve sağlıklı bir ortam oluştuğu takdirde, kimsenin işine son vermeye gerek kalmayacağı bildirildi.

Avrupa da 72, Dünya genelinde 124 fabrikası bulunan Volkswagen, bu ay salgın nedeniyle Avrupa genelinde ki üretimlerini durdurma kararı almıştı. 

Yazar Hakkında

Talha Yılmazer
Talha Yılmazer

Yorum Yap