Okudukça öğren, öğrendikçe konuş! Çünkü bilen konuşur...

Yavru Kediler Nasıl Beslenmeli?

Yavru kedi sahibi olanların ve daha önce evcil hayvan beslememiş kişilerin en çok merak ettiği konulardan biri de yavru kedilerin nasıl beslenmesi gerektiğidir. Bu yazımızda sizler için yavru kedilerin beslenmesine dair soruları yanıtlayacağız.

Yavru kedilerin ilk 1 yaşı, sağlığı için oldukça kritik bir dönemdir. Bu dönemde özellikle beslenmesine dikkat edilmesi gerekir. Yavru kediler, yetişkin kedilerle karşılaştırıldığında vücut ağırlıklarına oranla iki kat daha fazla enerjiye ihtiyaç duyarlar. 6-8 hafta arasında tamamen sütten kesilmesi gereken kedilerin düzenli ve dengeli bir beslenme düzenine alıştırılması önemlidir.

İlk olarak kedilerin büyüme dönemlerinde her zaman temiz su içiyor olmaları ve günde 3 – 4 kez beslenmeleri gerekir. Az ve sık beslenme yöntemiyle ihtiyaç duyduğu besin değerlerini elde edebilir. Yavru kediler beslenirken oda sıcaklığında bekletilmiş mamalar kullanılmamalıdır. Konserveden ya da paketinden çıktıktan sonra birkaç saat dışarda tutulan mamalar lezzetlerini kaybederler. Dolayısıyla kedinize yiyebileceği kadar mama vermeniz gerekir.

Yavru Kediler Hangi Sıklıkta Beslenmeli?

Yavru kedilerinizi gün boyunca az miktarda ama sık şekilde besleyebilirsiniz. Yavru kediler genellikle mamalarını azar azar yeme alışkanlığına sahiptirler. 7.aydan sonra mideleri ve sindirim sistemleri günde 2 kez yemek yemeye müsait hale gelirler.

Yavru kediler beslenirken besleme miktarı kedinizin hareketliliği ve vücudunun ihtiyaçlarına göre belirlenmelidir. Uygun beslenme programını veterinerinizle birlikte de oluşturabilirsiniz. Yemek yemeyi reddeden kedilerde ise halsizlik, ishal, sürekli kusma, burun veya göz akıntısı, tuvalete çıkmada zorluk görüldüğünde veterinerinize danışmalısınız.

Yavru Kediye Süt Nasıl Verilir?

Ülkemizde genellikle sahipsiz sokak kedilerine ya da yavru kedilere süt verilir. Ancak bilinçsiz yapılan bu beslenme kedilerin sindirim sistemlerinde rahatsızlığa neden olabilir. İnek sütü aynı zamanda kediler için hiçbir besin değeri içermemektedir. Kedilerin laktoza karşı dayanıklılıkları düştüğü için sütte doğal olarak bulunan şekeri sindiremez ve ishal olabilirler.

Yetişkin kedilerden farklı olarak yavru kedilerin anne sütüne ihtiyacı vardır. Anne kedinin sütünde yağ, protein ve antikor gibi kedinin ihtiyacı olabilecek vitamin ve besinlerin hepsi bulunmaktadır. 8 hafta süresince anne sütü ile beslenmesi gereken yavru kediler anneleri tarafından beslenemiyorsa pet shoplarda bulunan süt tozlarından alınabilir. Cat milk denilen bu süt tozlarını kullanmadan önce de veterinerinize danışın.

8 haftayı geçmiş kedilerde ise kedinin bünyesine göre inek sütü su ile karıştırılarak verilebilir. Yine de dikkatli olmak gerek.

Yavru Kedi Ne Zaman Sütü Bırakmalıdır?

Yavru kediler anne sütünü 8 hafta sonra bırakabilirler. 8 haftanın sonunda yaş ve kuru mamalar verilebilir. Anne sütü alamayan kediler için de kullanılan özel süt tozları 8 hafta sonunda bırakılabilir.

Yavru Kedi İçin Kuru Mama Tercihi Nasıl Yapılır?

Anne sütünü bırakan kediler için 2 – 4 aylık olduklarında kuru mama verilmesi gerekir. Kitten mamalar arasından kedinizin seveceği mamayı bulmak biraz zor olabilir. Kediler seçici varlıklar oldukları için her mamayı tüketmezler. Dolayısıyla birçok mamayı denemeniz gerekebilir.

Kedilerinizin ağız ve diş yapılarına uygun yumuşaklıkta mamalar kolay çiğnenirken anne sütünden kuru mamaya geçişi kolaylaştırır, rahatlıkla sindirilebilir. Kediniz, pet shoplarda satılan ve dünyanın en kaliteli mamalarını üreten ünlü markaların mamalarını da sevebilir; daha önce adını hiç duymadığınız mamayı da. Tercih kedinizin…

Yazar Hakkında

Talha Yılmazer
Talha Yılmazer

Yorum Yap